Eyüp Işık 'İsmet İnönü Demokrasimizin Neferidir.'

Akçadağ Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Işık İsmet İnönü Ölüm Yıldönümü İle İlgili Mesaj Yayımladı.

PAYLAŞ
Eyüp Işık 'İsmet İnönü Demokrasimizin Neferidir.'
Akçadağ Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Işık İsmet İnönü Ölüm Yıldönümü İle İlgili Mesaj Yayımladı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün en yakın silah arkadaşı, Türkiye Cumhuriyetinin ikinci cumhurbaşkanı olan ve Türkiye Cumhuriyeti nin bağımsız bir devlet olarak Dünya sahnesinde yerini almasını sağlayarak Lozan antlaşmasını imzalamıştır.

 Başbakanlık da yapan demokrasi neferi İsmet İNÖNÜ Lozan görüşmelerinde Murahhas heyetin başkanlığını yaptı ; Yeni devletin bağımsızlığını ve egemenliğini onaylayan, Sevr Antlaşması ve Mondros Mütarekesini geçersiz kılan Lozan Antlaşmasını imzaladı. İsmet İNÖNÜ Atatürk ün ölümü üzerine 11 kasım 1938 de Cumhurbaşkanlığına seçildi.

 Etkin siyasal yaşamdan çekildikten bir yıl sonra cumhurbaşkanı seçilebilmesi , büyük ölçüde Cumhuriyet le özdeşleşmiş olmasıyla ilgiliydi. Cumhuriyet Halk Partisinin 26 aralık 1938 de toplanan 1. Olağanüstü Kurultayında ‘’ Değişmez Genel Başkan ‘’ ı seçildi. Ayrıca kendisini ‘’ Milli Şef ‘’ sıfatı verildi. İnönü, Türkiye nin modern bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde ve muhasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda ilerlemesinde değerli katkılar sağlamıştır.

 Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşı na önemli katkılar veren İnönü , Sevr i geçersiz kılmış ve diplomasi tarihinde müstesna bir yer edinmiştir. İnönü, mirasları ve öğretileriyle bu gün bile adından saygı ile bahsedilen bir lider olarak başarılı bir devlet adamıdır.

 Türk siyasal yaşamının bu gün geldiği noktada yadsınamaz emek ve katkıları olan ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ve gelişmesinde önemli roller üstlenen.

İsmet İNÖNÜ Ulusumuza verdiği üstün hizmetleriyle her zaman şükranla anılacaktır. Merhum İsmet İNÖNÜ yü Ölümünün 47 Yıl dönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz ‘’ ifadelerinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Münür AKGÜN | 26 Aralık 2020 22:36

    Sayın İnönü nasıl oluyor da demokrasi neferi oluyor anlamadım. Seçimle hiç başa gelememiş,geçmişinde başbakan astırmış birisi olarak kusura bakmayın ama bu övgüyü hak etmiyor.

BUNLARA DA BAKIN