Fendoğlu 'Sulama Birliği borçları yapılandırılmalı..'

MHP MALATYA MİLLETVEKİLİ MEHMET FENDOĞLU 'ÇİFTÇİLERİN SULAMA BİRLİKLERİ BORÇLARI YAPILANDIRILMALI, SULAMADAKİ FİYAT ARTIŞI DURDURULMALI.'

PAYLAŞ

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu TBMM Genel Kurulunda çiftçilerin Sulama Birliklerine olan borçlarının yapılandırılmasını talep edip, “Malatya'da 2019 verilerine göre 31.471 ÇKS kaydı olan çiftçi bulunmaktadır ve yaklaşık 50 bin ailenin geçimi tarıma dayalıdır. 425 bin hektar tarım alanının 218 bin hektardan fazlası sulanabilir arazidir diye belirterek, Çiftçilerimiz Malatya'da 2018 yılında fidan sulamasında ortalama 29 TL öderken 2020 yılında yüzde 80 artışla 53 TL ödemektedir. Sulama birliklerinin yaptığı bu artış durdurulmalıdır ve Covid-19 Pandemi sürecini dikkate alarak çiftçilerimizin sulama birliklerine olan borçlarına acil bir yapılandırma yapılması gerekmektedir.” Dedi.

 

MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu konuşmasında;

“Malatya'da 2019 verilerine göre 31.471 ÇKS kaydı olan çiftçi bulunmaktadır ve yaklaşık 50 bin ailenin geçimi tarıma dayalıdır. 425 bin hektar tarım alanının 218 bin hektardan fazlası sulanabilir arazidir. Bu arazilerde tarlasına bin bir emekle ürününü ekip hasadını kaldıracağı günü umutla bekleyen çiftçilerimiz tarlasını suladığında sulama birliklerine de ayrıca ödeme yapmaktadırlar. Çiftçilerimiz Malatya'da 2018 yılında fidan sulamasında ortalama 29 TL öderken 2020 yılında yüzde 80 artışla 53 TL ödemektedir. Sulama birliklerinin yaptığı bu artış durdurulmalıdır ve Covid-19 Pandemi sürecini dikkate alarak çiftçilerimizin sulama birliklerine olan borçlarına acil bir yapılandırma yapılması gerekmektedir. Bakanlığımız bu yönde bir çalışma planlamakta mıdır?” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN