KUZEY  MAKEDONYA 'DA  '21  ARALIK TÜRKÇE  EĞİTİM GÜNÜ ' KUTLANDI 

PAYLAŞ

Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin resmi bayramı olan “21 Aralık Türkçe Eğitim Günü” başkent Üsküp’te düzenlenen geniş kapsamlı bir programla kutlandı. 

Merkezi Ankara’da bulunan ve 1994’de Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş olan Türk-Makedon Dostluk Derneği, Genel Başkanı Sayın Nezih Demirtepe;  “21 Aralık Türkçe Eğitim Günü” nedeniyle  konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“ Makedonya, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanındı. Çok etnik yapılı bir devlet olan Makedonya’da en büyük nüfus, etnik Makedonyalı Slavlara ait. 2002 sayımlarına göre Türkler bu sıralamada 3’üncü.

Etnik yapısı ve coğrafi hudutları yıllardır tartışma konusu olan Makedonya, Türk tarihinin aynı zaman da ayrılmaz bir parçası, Balkanların da etnik, dinsel, kültürel ve linguistik açıdan en karışık bölgelerindendir. Makedonya bölgesi; Ege Makedonya’sı (Yunanistan’da), Vardar Makedonya’sı (bugünkü bağımsız devlet) ve Prin Makedonya’sı da (Bulgaristan’da) şeklinde üçe bölünmüş durumdadır.

Osmanlı döneminde, Selanik, Üsküp, Manastır, Serez, Köprülü, Kal- kandelen, Gostivar gibi şehir ve kasabalardaki nüfusun büyük çoğunluğunu Türkler oluşturmuştur . Ancak Türk hâkimiyetinden sonraki dönemde çeşitli sebeplerle bölgedeki nüfus azalmaya devam etse de,bugün  Makedonya Türkleri, her türlü olumsuzluğa rağmen, benliklerini ve Türk kültür değerlerini korumaya, milli-manevi ve kültürel unsurlara bağlı kalmaya devam etmektedirler. En güzel örneği de;
Şu an Türkiye ve Kuzey Makedonya arasında ( dostluk gelişimi için kurulan) 4 kardeş şehir oluşu. 

* Erzincan/Köprülü kardeş şehir 

* Ohri/Safranbolu kardeş şehir

* Sturuga/ Nallıhan kardeş şehir 

* Sivrihisar/ Valandova kardeş şehir

 Bir milleti ayakta tutan en önemli unsurlar; dil, din, kültür, örf ve adet- lerdir. Bir insan kendi milletini ayakta tutmak istiyorsa, dilini iyi konuşmalı, dinini, kültürünü, örf ve adetlerini en iyi şekilde bilmeli ve yaşamalıdır. Bu bağlamda kültür, güzel sanatlar, spor, folklor vb. alanlardaki oluşumlarıyla Makedonya Türkleri; dilini iyi konuşmak, dinini yaşamak ve kültürünü en iyi şekilde tanımak, yaşayabilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için   yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Bunların başında da 8’ inci yıllarını kutladıkları “Türkçe Eğitim Günü” geliyor. 
   Bu özel ve anlamlı gün münasebetiyle;
TBMM Başkanı Prof Dr. Mustafa Şentop’un yanı sıra, Ak Parti  Milletvekili/Grup Başkan V. Özlem Zengin, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, TMMM Türkiye/Kuzey  Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanı/ Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Kuzey 
Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, milletvekilleri, parti genel başkanları, akademisyenler, öğretmenler ve diğer davetlilerin  katılmasıyla Kuzey Makedonya’da “21 Aralık Türkçe Eğitim Günü”  Başkent Üsküp’te düzenlenen bir programla gerçekleştiğini” sözlerine ekleyerek:
 “Makedonya’nın Türkler, Türkiyenin’ de Makedonlar için desteği ve dostluğu istikrarlı bir şekilde her daim devam edecektir.” dedi.

HABER : Nazime  DUMAN ASLAN

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • MEHMET RIZA ÜNLÜ | 25 Aralık 2020 00:53

    Soydaşlarımıźı yürekten kutluyoruz.Türk olmanın gururunu yasıyorlar.

BUNLARA DA BAKIN