MALATYA' DA ARTIŞ VAR.

Malatya'da geçtiğimiz hafta vaka sayısının arttığı, 8-14 Şubat arasında 328 olan vaka sayısının, son açıklanan orana göre 15- 21 Şubat arasında 354 kişiye yükseldiği bildirildi.

PAYLAŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık 100 bin nüfusa karşı korona vakası sayısında bazı illerde belirgin artış olduğunu açıklarken, artış görülen illerden birinin de Malatya olduğu bildirildi. Malatya’da 8-14 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişide görülen vaka oranının 40,92 iken, 15- 21 Şubat tarihleri arasında bu rakamın 44,28’e yükseldiği belirlendi.

Sosyal medya hesabında bir açıklama yapan bakan Koca, “Haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısında bazı illerimizde belirgin artış var. Normalleşmeyi konuştuğumuz şu günlerde daha hızlı normal hayata dönebilmek için her birimiz tedbirlere daha çok uymalıyız.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, 15-21 Şubat’ta 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını iller bazında paylaştı.

İllere göre haftalık (15-21 Şubat) Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 68,23, Ankara’da 35,39, İzmir’de 42,67, Malatya’da ise 44,28 oldu.

MALATYA’DA ARTIŞ VAR..
Bakanın paylaştığı, 100 bin kişide görülen vaka sayılarının illere göre verildiği haritada, nüfusu yaklaşık 800 bin olan Malatya’da geçtiğimiz hafta vaka sayısının arttığı, 8-14 Şubat arasında 328 olan vaka sayısının, son açıklanan orana göre 15- 21 Şubat arasında 354 kişiye yükseldiği bildirildi.

Kısıtlamaya uymayan illerde alınacak önlemler o il özelinde uygulanacak. Böylece vaka sayısının azaldığı ve tedbirlere dikkat edilen iller, getirilen ekstra kısıtlamalara tabi tutulmayacak.

Bakan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yerinde karar dönemi ile 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak normalleşmeye gidileceğini, illerin risk açısından 4 gruba ayrılacağını; yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterileceğini bildirmişti. Bu değerlendirmeye göre, Malatya’nın ‘Yüksek riskli” durumu devam ediyor.

Ayrıca bakanın açıklamasına göre, mavi olan illerde normalleşme başlayacak. İller için alınan tedbirlerde yapılacak değişiklikler 2 haftalık izleme sonrasında belirlenecek. Böylece o illerde yaşayanlar, kısıtlamaların tekrar gelebileceğinin farkında olarak hareket edecek. Kısıtlama önlemlerinin arıtılıp artırılmayacağı puanlandırma sistemi ile belirlenirken, bu iller 4 kriter çerçevesinde değerlendirilecek. İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, testte pozitiflik oranları, yoğun bakım doluluk kapasiteleri ile servislere yeni hasta yatış durumu ve illerdeki aşılama durumunu göre puanlama yapılacak.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN