ŞOTA İLE GÖRÜŞÜLECEK..

Yeni Malatyaspor Kulübünden sızan haberlere göre ilk görüşme Şota ile yapılacak.

PAYLAŞ

ŞOTA KİMDİR..?

 

Şota Arveladze ülkemizde hem futbol oynayan hem de teknik direktörlük yapan emekli bir futbolcudur. Şota Arveladze Türkyie'de efsaneleşmiş olan süper ligi oldukça iyi bilen efsane futbolcular arasında yer alır. Süper ligde daha önce şampiyon olmuş takımlarda forma giyen Şota Arveladze forvet mevkinde oynayan bir futbolcu idi. Şota Arveladze iki kez süper lig kariyeri geçirmiştir. Süper Lig'de yalnızca bir takımda forma giymiştir. 2008 yılında ise futbola veda etmiştir. Şota Arveladze 1.81 metre boyundaki bir futbolcudur. Forvet'in santrafor bölgesinde oynayan golcü futbolcu ülkesinin yetiştirmiş olduğu en iyi futbolculardan bir tanesidir. Aynı zamanda kendi ülkesin milli takımında ise 10 yıl giymiştir. Şuanda kariyerine teknik direktör olarak devam etmektedir. Süper ligde daha önce birçok kulübü çalıştırmıştır.

Şota Arveladze nereli?

Şota Arveladze Sovyetler Birliği döneminde dünyaya gelmiş Tiflis'de doğmuştur. Aslen Gürcü'dür.

Şota Arveladze kaç yaşında?

Şota Arveladze 1973 doğumlu olup 48 yaşındadır.

Türkiye'ye hangi takımdan geldi?

Türkiye'ye Gürcistan ekiplerinden olan Dinamo Tiflis takımından gelmiştir. Şota Arveladze Süper Lig'de yalnızca Trabzonspor 'da forma giymiştir.

Şota Arveladze kimdir?

Zamanında Sovyetler birliğine ait olan topraklarda dünyaya gelen Şota Arveladze Tiflis'de doğmuştur. Şuan ki Gürcistan topraklarında doğan Şota Arveladze aslen Gürcü asıllıdır. Profesyonel kariyerine ilk kez Gürcistan ekiplerinden olan Martve Tiflis takımı ile başlamıştır. Şota Arveladze 1990 yılında Martve Tiflis ekibi ile birlikte 30 maçta forma giymiştir. 30 maçta 33 gol atarak oldukça iyi bir golcü performansına imza atmıştır.

Şota Arveladze 1991 yılında ise İberia Tiflis forması giymiştir. 1990 - 1991 yılları arasında İberia Tiflis takımı ile 37 maçta 25 gol atmıştır. 1991 yılında Dinamo Tiflis takımında bedelsiz bir şekilde transfer olmuştur. Burada 1993 yılına kadar forma giyen Şota Arveladze 23 maçta 18 gol atmıştır. Golcü olarak oldukça iyi bir istatistiğe sahip olmuştur. Şota Arveladze 1993 yılında ise Trabzonspor'a bedelsiz bir şekilde kiralık gelmiştir. Trabzonspor'da 1993 - 194 yılları arasında oynayan Şota Arveladze 18 maçta forma giyerek ilk süper lig kariyerine başlamış oldu. 1993 yılında 18 maçta 15 gol atmıştır. Şota Arveladze kısa sürede süper lige adapte olmuştur. 1994 yılında ise kiralık sözleşmesi sona eren Şota Arveladze tekrardan Dinamo Tiflis takımına dönmüştür.

1994 - 1995 yılları arasında Dinamo Tiflis takımı 15 maçta forma giymiş 19 gol atmıştır. 1994 yılında Dinamo Tiflis takımı ile sözleşmesi sona ermiştir. Dinamo Tiflis takımı ile sözleşmesi sona erdikten sonra 1995 yılında Trabzonspor forması giymeye başlamıştır. Trabzonspor formasını 2 yıl giyen Şota Arveladze 78 süper lig maçında forma giymiştir. 46 gol atmıştır. Kariyeri boyunca 100'e yakın süper lig maçında forma giymiştir. 1997 yılında ise Ajax kulübü oyuncuyu satın almak için Trabzonspor ile anlaşmıştır. Ajax bu transfer için Trabzonspor'a 1.60 milyon euro bonservis bedeli ödemiştir. Ajax kulübü ile 1997 - 2001 yılları arasında forma giymiştir. Ajax ile 96 maçta forma giyen Şota Arveladze 55 gol atmıştır.

 

 

 

 

Kaynak : Fanatik Gaztesi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN