Tüfenkci, 37,7 Milyar Dolar Finansman Desteği Sağlandı

Bülent Tüfenkci, 2020 Yılı içerisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 37,7 milyar dolar finansman desteği sağlanmıştır. Esnaf ve Sanatkarlarımız elbette bu salgından etkilendi.

PAYLAŞ
Tüfenkci, 37,7 Milyar Dolar Finansman Desteği Sağlandı
Bülent Tüfenkci, 2020 Yılı içerisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 37,7 milyar dolar finansman desteği sağlanmıştır. Esnaf ve Sanatkarlarımız elbette bu salgından etkilendi.

AK Parti Malatya Milletvekili  MYK  Üyesi Bülent Tüfenkci,  TBMM’deki bütçe  görüşmesinde   konuşma  alarak  şunları söyledi .

 

Biraz önce muhalefetin gerçekten utandığımız bir şovunu izledik. Eğer AK Parti’nin hizmetlerini görmek istiyorsanız Doğu’ya gitsinler AK Parti’yi görürler, Batı’ya gitsinler AK Parti’yi görürler, Kuzey’e gitsinler, Güney’ e gitsinler AK Parti’yi görürler, köprülerden geçerken AK Parti’yi görürler, Marmaray’dan geçerken AK Parti’yi görürler, şehir hastanelerine gittiklerinde AK Partiyi görürler, organize sanayilerine gittiklerinde AK Parti’yi görürler, esnafın yanında AK Parti’ye görürler, çiftçinin yanında AK Parti’yi görürler.

 

Salgın nedeniyle küresel ticarette daralan uluslararası ticarette artan kurulmacı eğilimler ve ekonomimize yönelik saldırılara rağmen AK Parti Genel başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kararlılıkla çalışmaya devam ediyor. Krizi en az en az hasarla atlatmamız ve hızlı bir şekilde toparlayabilmemiz için gerekli tedbirleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi aldı. Nitekim bunun sonuçlarını da görmeye başladık. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüyerek açıklanan G20 ülkeleri içerisinde en hızlı büyüyen ülke olmuştur. Üçüncü çeyrekte elde ettiğimiz güçlü büyüme oranları ülkemizin hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini göstermektedir. Tekrar uygulanmaya konulan salgın kısıtlamalarına rağmen 2020 yılını pozitif bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 13’üncü ülkesiyiz. Dünyada iş yapma endeksine göre de 2020 sıralaması sadece son 2 yılda 27 basamak arttı.

 

Pandemi nedeniyle tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı yakın tarihimizin en ciddi küresel ekonomik daralmasına karşılık Ticaret Bakanlığımız ihracatımızın sekteye uğramaması ve bu süreçte asgari düzeyde etkilenmemiz için çalışıyor.  Yeni pazarlar, yeni hedefler ve yenilikçi ihracat yaklaşımları geliştiren Bakanlığımız ülkemizin dış ticaret performansını sürekli artırıyor. Dünyadaki büyük ülkelerin ihracatında düşüş yaşanıyorken Ekim ayında 17,3 milyar dolarlık ihracatla sadece 2020 yılının değil tüm zamanların en büyük aylık ihracat tutarını yakaladık. Türkiye covid-19 sürecinde ve sonrasında küresel ticarette önemli bir aktör olmaya devam ediyor. Bakanlığımızın ihracatımızı artırmak adına gösterdiği bu çaba memnuniyet vericidir. Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Ticaret Bakanlığı’nda çalışan bütün ekibimizi bu nedenle tebrik ediyorum, kutluyorum. Bakanlığımız pandemi nedeniyle değişen şartları hızlı bir şekilde adapte olmuş, etkili çözümler geliştirmiş, başlatılan temassız ticaret uygulaması, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar kolay ihracat platformu, dijital gümrükleme, yerinde gümrükleme, hava ve deniz yollarındaki dijital gümrük çalışmaları ile bu süreci en iyi şekilde atlatmıştır. Baktığımız zaman uluslararası Arenada ihracatçı sayımızı ihracatımızın rekabet gücünü artırmak, ihracatı tabana yaymak amacıyla gereken destekler verilmekte.

 

Bu yıl içerisinde ihracatımıza 2.48 milyar Türk Lirası destek ödemesi gerçekleştirilmiştir. Türk Exim Bank yıl içerisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 37,7 milyar dolar finansman desteği sağlanmıştır. Esnaf ve Sanatkarlarımız elbette bu salgından etkilendi. Onlara verilen desteklere baktığımız zaman gerçekten faiz indirimleri Halk Bankası’nın kredileri,  bazılarımız bundan da rahatsız oluyorlar niye ucuz kredileri sağlıyorsunuz diyorlar. Ama biz bu kredileri ucuz kredileri sağlamaya devam edeceğiz. Esnafın her daim yanında olmaya devam edeceğiz.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, esnaf dostu bir liderdir

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN