5 Nisan "AVUKATLAR GÜNÜ"


 

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

 

Her yıl 5 Nisan’da kutlanılan “Avukatlar Günü” son iki yıldır içinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeniyle ne yazık ki buruk geçmektedir.

Yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil ve tarafsız olması bakımından hayati öneme sahip olmakla beraber vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Ancak yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, hatta olmazsa olmazı, savunmadır. Savunma olgusu evrensel nitelikte temel hak ve hürriyetlerin yanı sıra tüm hak ve hürriyetlerin en önemli ve vazgeçilmez bir unsurudur. Temel hak ve hürriyetlerin en büyük güvencesi hak arama hürriyetidir. Bu hürriyetin, bireylerce Avukatlar aracılığıyla kullanıldığı yadsınamaz bir gerçekliktir.

Sav (Savcı), Savunma (Avukat), Hüküm (Yargıç), yargılama faaliyetinin vazgeçilmez üç unsurudur. Demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkı yani Avukat oluşturur. Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani Avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. İşte bu sebeple insan hakları ve hukukun üstünlüğü esası içerisinde gerek kişilerin gerekse toplumların temel hak ve hürriyetlerinin korunmasında, savunulmasında, kanunlara bağlı kararlılıklarıyla adaletin tecelli etmesinde büyük sorumluluğu olan Avukatlar, çok önemli bir görevi ve sorumluluğu yerine getirmektedir.

Bu nedenle avukatlık, adaletin tecellisinde ve insan hak ve hürriyetlerinin korunmasında önemli bir etkendir.

Adaletin tecellisinde yüksek öneme sahip Avukatların, günümüzde ekonomik ve mesleki çok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların ciddi ve kalıcı şekilde çözülmesi gerekmektedir. Ayrıca avukatlık mesleğine ve avukatlara yönelik şiddet ve saldırılar maalesef son zamanlarda daha çok artmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Avukat, davaların ve olayların tarafı değil tarafların vekilidir. Avukatın amacı ve isteği, adalet terazisinin hakkaniyetten ayrılmamasıdır. Şiddetin olmadığı saldırıların meşrulaşmadığı ortamın kısa zamanda sağlanması ve yaptırımların yasal zeminde karşılık bulması gerekmektedir.

Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zor günlerin bir an evvel geçmesi temennisi ile tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım. Avukat meslektaşlarıma sağlıklı ve başarılı bir mesleki yaşam dilerim.

 

Av.Murat Sezer SONGÜN

 

 

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Nis

5 Nisan "AVUKATLAR GÜNÜ"

24Mar

YOL KENARI OTOPARK ÜCRETİ

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
Popup Reklam