"ALİ BABA" NIN ÇİFTLİĞİ...


Öyle birini düşünün ki, eski bir futbolcumuz. Emeklerine sağlık olsun. Memleketinin takımına hizmet etmek istemiş kim ne derse desin. 1984 den bu yana Malatya da futbolun içinde. Futbol un bütün etik kurallarını, camiayı, futbol un yazılı olmayan kurallarını mutlaka bilen bir insan. Buraya kadar inanınız ki hiç bir sorun yok!

Ancak daha önce getirildiği görevden yani Efsane Malatyasporumuz dan gönderilmiş olduğunda, bir kamuoyu yaratmıs ve “Ben bu göreve gelirsem bir daha ne etliye ne sütlüye karışmam.”diye sanki yemin etmiş ve o mevkiiye sımsıkıca tutunmuş  bir insandan bahsedeceğiz.

Allah var sözüne çok sadık bir adam; cansiperane de çalışan bir adam. Ne etliye karıştı ne sütlüye.

İşin maddiyat tarafına bakmamam lazım etik olmaz diyorum ama başka bir sebep de bulamıyorum, illa orada kalmasına dair.

“SPORTİF DİREKTÖR” (Director off Football ) İngilizce’den geliyormuş. Ve bakın anlamı neymiş!

“SPORTİF DİREKTÖR: Teknik direktör ü baskı altına alan bir pozisyon değildir. Aksine teknik birikimiyle teknik direktöre destek olan, teknik kadro ve yönetim arasındaki köprü konumunda bulunan ve futbolcuların özel sorunları da dahil her konuda onlara destek olması gereken kişi.”

Arkadaşımız da bütün bu meziyetler mevcut elbette ama başı döndü 7 senede 77 hoca ile çalışmaktan...Allah var, bu arkadaş tam 7 yıldır mükemmel yaptı o işi; bu sebebledir ki  bu görevde!

Şu an göreve getirilen mevcut hoca da dahil  onlarca Teknik direktör geldi geçti; malum hepsi de başarısız oldukları için gittiler, ya da kaldıramayacakları düşüncesiyle gönderildiler; ama ne hikmettir ki Teknik Direktörlerin hepsi başarısız; fakat bizim mucize çocuk Sportif Direktörümüz: “balkaymak.” Ha birde onların hepsi gittikten sonra araba stepnesi gibi 2-3 hafta takımı o çalıştırdı. Sorumlusu oldu sözde ve diğer hocalar anılmadı tabi!

En sonuncusunu 4 hafta evvel yaşadık. Bizim futboldan anladığımız kadarı ile eğer bir takımın hocası ayrılmışsa ve de hoca bulunana kadar geçen süre zarfında takımı alt yapının başındaki hocalar çalıştırır. Bu hep böyledir. Böyle de olmalıydı. Özkan AKBULUT, İsmail TEKİN , Muharrem ZEYNO ve Mehmet DUMAN  gibi saygıdeğer yürekli hocalarımız Malatyamızdan ve sadece bir çırpıda akla gelenlerimiz... Sayamadıklarımız bizi ne olur bağışlasınlar.

Ama yok bu arkadaşımız öyle bir gurur da ve kibirde ki, Sportif Direktör olmasına rağmen, takım ne zaman hocasız kalsa kendisi takımın başına geçmek istemiş ve de o müthiş vizyonlu iş bilir yönetim sayesinde de geçmiştir; ama ne yazık ki  TV ye demeç bile verememiştir bunda da bir sakınca görmemiştir. Varsın diploması yetersiz olsun, ne olur ki? 

7 yıldır Teknik Direktörlere yapamadığını Malatya nın iki emektarına, herşeyin içinden gelen iki hocasına yapmış olmaktan en ufak bir rahatsızlık bile duymamış olacak ki hala Yeni Malatyaspor Kulübünde “SPORTİF DİREKTÖR” (!!!) olarak görevine devam diyor pes artık!  Akıllara zarar!

Rahmetli, Allah mekanını cennet eylesin, toprağı bol olsun Merhum Cumhurbaşkanımız Sayın Demirel’in şapkası geliyor aklıma ve bir de yine rahmetli olan hemşehrimiz Kemal SUNAL’ın meşhur koltuk lu filmi.

Paran var. Epeyi bir miktarda buradan kazandın. Ekonomik durum çok iyi. Artık çekilsen mi? Zamanı gelmedi mi sence? Bunu kendin için yapman gerekmez mi?

Son olarak bir de duyumumuz var. Eğer doğruysa gerçekten çok ayıplarım seni. Gelen hoca: “Ben bu insanla çalışmam.” demiş ise ve sen hala oradaysan sana gerçekten söylenecek söz kalmamış demektir.

Birincisi: herşey para ya da mevkii değildir unutma bunu! 
İkincisi: güzel hatırlanmak kadarı olamaz!
Üçüncüsü: kendin için yap bunu, ve  git artık gerçekten. 
Bizler için değil sakın ha kendin için! Dinlen artık ve bizlere de kızma; çünkü söyleten sensin. 

AÇTIRMA KUTUYU, SÖYLETME KÖTÜYÜ...

Bülent KAPKINER

bulentkapkiner@habermalatya44.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 6

 • Erhan | 21 Mart 2021 11:02

  Yazı işte , klasik son paragraf Pandoranın kutusunu da açsaydı Açamadı Heralde Ne hikmetse herkeste bir kutu var Ama açılmıyor

 • Metin Kuş | 20 Mart 2021 18:24

  Eyvallah güzel bir tesbit ve altına imza atarım. Yalnız onu orada tutan kim? Arkasında kimler var? İnsanın aklınada geliyor, acaba yönetimin bir veyahutta birden fazla açığı varda, bunlar birbirlerini koruyorlar! acaba, tabi tahmin bu.

 • Yalcin aker | 19 Mart 2021 13:02

  Cok guzel bir tespit agzina saglik

 • Bülent yasar | 19 Mart 2021 12:24

  Doğru bir tespit. Bencede başarısızlıkta payı çok büyük. O kadar futbolcu gitti sessiz kaldı ve yine bu sene gerekli takviyelerin yapılmadığını görmesine rağmen kayıtsız kaldı.

 • dkapkıner | 19 Mart 2021 11:18

  Güzel bir yazı olmuş.

 • Erdal ulak | 19 Mart 2021 09:49

  Bülent başkan ağzına yüreğine saglık bu????????????adamı bu kadar güzel anlatmısın bukadar omurgasız olunmaz

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Mar
21Şub
24Oca
11Oca

NEDEN KİMSE BİLMİYOR..?

02Oca
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
Popup Reklam