ADİL DENGE


Adil Denge

İnsanlar konuşurken nedense-kadınlı ,erkekli- hep ön plana erkeği koyarlar. Hayvanın en güzeli, en süslüsü erkek olurmuş,doğal yapı olarak erkek üstünmüş, niye kadın peygamber yokmuş vb.. İşe yarar ne varsa erkek olduğunu düşünüp erkekçe isimlendirmişler. Yaparsa erkek yapar kadın çaresiz ve güçsüzdür yapamaz diye düşünmüş olsalar gerek bu durumu aynen doğaya da yansıtıp,yakıştırmışlar.
 Örneğin arının yavrusunu yumurtadan çıkarıp dışarı başka bir kovana salmasına, arı ''oğul'' verdi denilir. Öyle ya balı verirse ''oğul'' verir ''kız '' bal yapacak değil ya!
Ama bilmezler ki ''oğul''denilen arı kolonisinde 1 tane kraliçe, 80 bine yakın işçi dişi arı vardır. Sayıları sadece 200 kadar olan erkek arılar ise, kraliçe arı ile hava da çiftleşir ve erkeklik organları sökülüp kraliçeye geçerken ölürler, çiftleşemeyen erkeklerin de bal yapma kabiliyetleri olmadığı için, (hazır balı da ''kız''arılar vermez) açlıktan ölmeye mahkumdurlar. Bu da arıların ''oğul ''değilde ''kız''verdiklerini gösterir ki  kovanda hiç erkek arı bulunmaz.
 Bazende, meyve veya tohum veren polenli çiçeklerin içindeki en göze batan en büyük ve tek olan kısmına ''erkek'' çevresinde ona eşlik eden bir çok daha küçük ve pasif duranlarada dişi derler ama yine yanılırlar. Hayır o büyük ve tek olan dişidir çevresinde sayıca daha çok olanlar ise polen saçan erkeklerdir. Doğa işini asla şansa bırakmaz.
Soğan ,sarmısak gibi tohumları yukarı doğru uzayıp tepede tohum veren bitkilerede ''erkek getirmiş'' derler. Boyu pencereden çıkacak gibi uzamış ya tabi ki bu da erkektir dişinin ne haddine uzayıp gitmek. Maalesef yine yanıldınız o uzayıp giden tohumlar yine dişidir.
Bazı dini inançlarda erkek hayvan kurban etme geleneği vardır bunu erkek çok değerli ve  kutsaldır Tanrı yalnızca erkek  kurban kabul eder gibi bir anlayışla yapıyorlar .İsmail" peygambere de oğlunu kurban etmesin diye '' koç''  gönderilmiş bunu her bayram duyarız. Babamla böyle bir belgesel izlerken babam dedi ki  "" dişi kesilip kurban edilirse soyu tükenir bunun esas amacı nesilleri korumaktır'' olaya bu açıdan bakmak çok akıllıca.
 Kadınların savaşa dahil edilmemesindeki mantıkda aynı nedenledir bir çoçuk sadece bir '' anadan'' doğar ana yaşamalı ki çocuklar doğmalı.
Bilindiği gibi hemen hemen tüm memelilerde üreme esnasında 200 milyona kadar varabilen sperm başıboş salınırken, ayda bir ancak oluşmuş o nadide yumurta bir tanedir ve kesinlikle dişiye aittir.
Bunu belki/de dört kadınla evlenebilmek için erkekler uydurmuştur demeyi çok isterdim ama hayır ,inanın kadınlarında fikir uydurmada erkeklerden aşağı kalır yanı yoktur. Bunu müslümanlığı da gayet güzel uyarlamışlar. Dört eş sayısız cariye gibi safsatalar çıkarmışlar.
Düşünen bir akıl diyor ki; eğer dört kadınla evlenmek dinen doğru olsaydı ilk insan, 1 Adem,1 Havva ile mi başlardı yoksa 1 Adem 4 Havva mı olurdu,diye soruyor hatta bir Kur'an âlimi diyor ki; Adem değil Havva önce yaratılmıştır bunu dayandırdığı ayet şöyledir. '' Adem'in yaratılışı da İsa'nın yaratılışı gibidir''. Öyleyse Meryem ve İsa yı bilmek kimin önce yaratıldığını açıklar.
Toprak ''ana''dır doğurgan yapıda olduğu için. Allahın 99 adından birisi ''rahim'' dir ve biz Allahın rahim sıfatının içindeyiz. Bizim vatanımız '' Ana'' dolu dur, uzun lafın kısası ''tek'' ve özel olan her/şey her/zaman erkek değildir yine iyi olan her/şey de daima erkek değildir. Doğa o kadar dengeli ve mükemmeldir ki en gelişmiş canlı olan insan evladının da genleri eşit şekilde yarı yarıya anne ve babaya aittir. Hatta hayvanlarda, bitkilerde bile.
Yani soy oğuldan değil , oğul ve kızdan aynı oranda sürüyor bu nedenle doğadaki güzellikler ve çirkinlikler iyilikler ve kötülükler iki cinsin ortak üretimi olup payda eşittir. 


Menekşe  Sümer

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 4

 • Sevil Gülcan | 03 Mayıs 2021 23:08

  Toplumun değer vergisini çok güzel dile getimişsin yazını çok güzel devamını okumak dileğiyle

 • dkapkıner | 01 Mayıs 2021 20:02

  Biraz nalıncı keseri gibi olmuş, ama hak ediyoruz galiba...Yazıyı okurken büzüle büzüle bir hal oldum. Ben beğendim yazınızı Menekşe hanım, elinize sağlık.

 • Mehmet Doğan Berktaş | 26 Nisan 2021 06:42

  Tebrik bu zamanımıza uygun bir yazı olmuş gönlüne kalemine sağlık başarılar dilerim kuzen

 • Saniye özkavak | 25 Nisan 2021 22:18

  Çok güzel anlatmış Menekşe harika olmuş. Yüreğine kalemi ne kuvvet tebrik ederim

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Nis

ADİL DENGE

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ