1 NİSAN


GÜNLERDEN  "NİSAN 1"
 
Uzun zamandır es geçtiğimiz, unuttuğumuz ve hatırlamaya da fırsat bulamadığımız bir  gün!
Çünkü epeydir neşeden ve  şakadan  bir hayli uzaklaştık!
Çünkü epeydir hayatı unuttuk, ölüme daldık!
Öyle böyle değil hem de.
 
Bugün 1 Nisan!
Bir zamanlar insanı epeyce neşeli yapan, şakaların ve mizahın tavan yaptığı bir gündü bu! Ancak o günlerden artık pek eser yok! Bu durumu sakın sadece koronavirüs yüzünden sanmayın, yanılırsınız!
Koronadan çok “cehalet virüsü” almış başını gidiyor. Üstelik çok hızlı ve tehlikeli yayılıp “İnsanlık nerede?” sorusunu her geçen gün daha iddialı sorduruyor. Üstelik sosyal ve kültürel değerlerimizden bizi uzaklaştıran, ilişkilerimizin içini boşaltan, çürüten ve bizi geriye götüren cinsten hem de. Artık her şey daha yüzeysel ve basit. 
 
Ey mizah duygusundan epeydir uzaklaşmış, akla dayalı bir gülme eyleminden inatla uzakta duran, durmak zorunda kalan, dört bir tarafı gerginliklerle kaplı, şimdilerde ev hapsi dönemi yaşayan ülkem insanı!  İnsanlık elden gidiyor! Her geçen gün insani değerlerimizi katbekat yitirir hale geldik.  Gülen insanı çok gülüyor diye, ağlayan insanı da daha çok ağlatıp yargılayıp yolumuzu değiştiren nesillere dönüştük. Selam vermek-almak, kolay gelsin demek, yok artık lügatımızda. Suratımız asık, kaşlarımız çatık, yolda yürüyen putlara dönüştük adeta. Nankör, şuursuz, şükürsüz, merhamet  yoksunu varlıklar olduk. Öyle bir nesil olduk ki acı çekene zevkle bakar olduk. Düşene tekme atma konusunda da ustalaştık. Ha ustalaştığımız bir konu daha var ki sormayın gitsin. Malumumuz, canice ve vahşice insan kıyımı... Kadına şiddet ve kadın cinayetleri…
 
Kısacası duygularımız yitik bitik artık. Görüyoruz ki insanlığın toprağında gölgesi, sokağında feneri, penceresinde  de camı yok! Ama umudu var büyük insanlığın, umutsuz yaşanmıyor çünkü!
 
Hayat akıp gidiyor ve ne yazık ki insanlık  da son sürat  elden gidiyor. Nereye gidiyorsa söyleyin gitmesin. İnsansı görünenlerle ömür geçmiyor çünkü.
 
Kimseler fark etmese de “1 Nisan Şakası” şeklinde bir gün artık zerre kadar anımsanmasa da 1 Nisan mizahın günüdür. 1 Nisan uzun süredir boşladığımız, umursamadığımız aklın sanatı mizaha sahip çıkmanın da günüdür aynı zamanda!
 
Nisan 1; mizahın, şakanın, neşenin, gülmenin, gülümseyebilmenin, şu yalan ve sahtekâr dünyayla dalga geçebilmenin günüdür! O halde kutlu olsun gülümsemenin günü “1 NİSAN”
 
Nazime DUMAN ASLAN

nazdumanaslan@habermalatya44.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Nis

1 NİSAN

18Mar
16Mar
14Mar
12Mar
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
Popup Reklam