EKMEK İÇİN EMEĞİN 1 MAYIS GÜNÜ KUTLU OLSUN


EKMEK İÇİN EMEĞİN GÜNÜ 1 MAYIS KUTLU OLSUN!

 

 

 

 

Göremedik sıkıntısız yaşandığını,
Rahatın şiirini yazamadık,
Ne kadar uzak
Heveslerimle içli dişli yaşamak,
Üzmek hastalıklı şiirlerle
Eşimi, dostumu;
Mezar taşları kadar, ölçülü
Beyitler düzmek boy boy.
İçliyimdir herkes kadar,
Düşündürür beni de şu gökyüzü,
Kuş cıvıltısı, nar çiçeği…
Geçtik bir kalem üzerinden.
Huyumdan ettiniz, Cibali Kızları,
Sekiz düğününden önce
Penceremin altından geçenler,
Saçları dağınık, gözleri uykulu,
Çoraba, tütüne gidenler,
Beni huyumdan ettiniz!
Yorgun gözlerinizdeki acıyı
Dert edindim kendime.
Saçlarını tezgahına yolduranları,
Sıtma gebesi tazeleri görmeseydim,
Boşuna harcayacaktım sevgimi.
Şimdi şu parmaklığın ötesinde kaldı
Bütün çalışanlar;
Teker teker sökülmüşüz toprağımızdan,
Havamızdan, suyumuzdan olmuşuz.
Yaşamaktayız aynı çatının altında
Daha mahzun, daha hesaplı.
Rahat günlerin işçisi olacaktık,
Rahat günlerin şairi:
Bir çift sözümüz vardı
Nar çiçeği, gül dalı üstüne,
Dudaklarımızda kaldı!


Rıfat ILGAZ

 

Bugüne dair çok şey yazılır aslında fakat; Sevgili üstad Rıfat ILGAZ' ın yukarıda ki dizeleri bu günün anlam ve önemini zaten özet geçmiş. Bu sebeble tek bir cümle veya kelime ilavesi askıda kalır... Hayatı boyunca  emeğin  ve emekçinin  gerçek bir avukatı olmuş, Egitimci, Yazar, ve aynı zamanda “MEB”de Müfettiş olan rahmetli baba yarım, sevgili amcam "Turgut DUMAN"ı da rahmetle ve özlemle anarken; çok yakın arkadaşı olan sevgili üstad "Rıfat ILGAZ" dan benim için imzallattığı çocuk kitapları( Hababam Sınıfı, Bacaksız) çocukluğuma hediye edilmiş en özel, en güzel  armağandır. O zamanlar çocukken size öylesine, sıradan gibi gelen bu hediye, meğer  yıllar sonra, hakettiği değere ve zenginliğe  bürünüyormuş... Bu anı, hâlâ ruhumu sıcacık ve bir o kadar özel kılar. 1 MAYIS ı muhteşem dizeleri ile özetleyen emekçi şair'e ve emekçi arkadaşı sevgili  amcama minnet, şükran ve rahmetle...

1 Mayıs; emekçinin,tüm işçi sınıfının ortak gayelerinin ifadesi olan sınıfsız, savaşsız,sömürüsüz, bir dünya özlemini yansıtan ve bu değerlerin yanı sıra, emekçi sınıfın uluslararası ve ulusal çaptaki,  ivedilikle çözümlenmesi gereken taleplerinin somut ifadesi olan sloganların haykırıldığı bir gün olarak kutlanıyor. 1 Mayıs’ı özgün kılan, o gün işçilerin ve tüm emekçi sınıfların kitleler halinde meydanlara çıkarak, sermaye ve hükümetlerine karşı taleplerini, hak ve özgürlüklerini  özgür bir biçimde ifade etmesi, edebilmesidir. 

1 MAYIS IN TARİHÇESİ 

Tarihte 1 Mayıs; ilk defa 1856’da Avustralya Melbourne’de taş ve inşaat işçilerinin, “8 saatlik iş günü” için kentin üniversitesinden “Parlamento Evi” ne kadar emek mücadelesi sloganları atarak yürümeleri ile başlar. Bu haklı ve tarihi alınteri direnişini ABD de 1880’li yıllarda, neredeyse  tamamında kol gücünün kullanıldığı ve çalışma şartlarının çok  kötü olduğu, küçücük bedenlerin karın tokluğuna çalıştırıldığı, emeğin çiğnendiği ve çalışma saatlerinin 14-15 saate kadar uzadığı iş günleriyle gelen zorlu ve haklı direniş takip eder. Öte yandan fabrikalar,şirketler eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler; işyeri güvenliği, sağlık koşulları, fazla mesai ve  emeklerinin karşılıksız bırakıldığı, örgütlenme ve grev gibi en temel hakları olmasına rağmen  bu haklarını tanımayan, yok sayan bir siyasi ve hukuki sistemi ile karşı karşıyadırlar.

İşte işçi ve emekçinin ekmek kavgası, ilk defa 1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan “Örgütlü Meslek ve Emek Birlikleri Federasyonu” tarafından “8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek, mücadeleyi yükseltmek istemeleri ile başlar. Olaylar; ABD’nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin sömürüye durdurmak için gerçekleştirdiği eylemin sancılı ve kanlı geçmesi neticesinde nihayet bastırılır. Lakin bu eylem aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçinin işten atılmasını durduramaz. Aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açılır ve 4 işçi yaşamını acı bir şekilde yitirir. Adına ekmek ve emek kavgası denilen bu ölüm kentte büyük yankı uyandırır. 
Saldırılar, mücadele ateşini söndürmez,aksine daha da körükler. ABD ve Kanada’da sendikalar ve diğer örgütlerin  işçi ve emekçi adıyla yükselttiği mücadele sonucu 1 Mayıs 1886’da yaklaşık 350 bin işçi greve çıkar.

Dünya tarihi işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık olur. Tüm ülkede yaşam durmuş ve işçiler üretimden gelen güçlerini kullanırlar. 
İşçilerin bu topyekün isyanı, işverenlerin tepkisini geç de olsa çeker. Chicago'da greve çıkan 40 bin işçinin eylemini bastırmak için, planlı saldırılar düzenlenir. İşverenler grevi kırmak, işçiyi püskürtmek için bir gurup sokak çetesiyle anlaşırlar. Sokak çeteleri bir taraftan işçilere saldırıp, bir taraftan da grev kırıcılığı yapmaktadırlar. Grevci işçilerle sokak çeteleri arasında çıkan kavga sırasında, polisin işçilerin üzerine ateş açması sonucu 4 işçi  emek mücadelesinde yaşamını yitirir.
Hükümet ve işverenler, işçi eylemini kolay kolay içlerine sindiremeyip 1 Mayıs sonrasında işten atmaları ve baskıları yoğunlaştırırlar. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle 8 işçi hakkında idam istemiyle dava açılır. 

İşçiler haklı fakat haksız görülen davalarında idam cezasına çarptırılırlar.  Dört yiğit işçi önderi; Albert PERSONS, Adolph FISCHER, George ENGEL ve August SPIES, 1 Mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için idam edilirler.
Albert PERSONS isimli işçi, özür dileme şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine, mahkeme heyetinin karşısında tarihe geçecek sözlerini söyler:
"Bütün dünya biliyor suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım." 
İşçi önderlerinin idam edilmesi sonucu cenaze törenlerine Ülke genelinde yüz binlerce insan katılır. ABD'de yaşanan bu olaylar uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirir.  II. Enternasyonal, 1889'da Paris'te düzenlediği kongrede, Amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenlemiş  ve 1890'dan başlamak üzere 1 Mayıs'ı da, "Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak kabul etmişlerdir. 

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, Dünyaca çapında emeğine sahip çıkan işçi ve tüm emekçiler tarafından kutlanan, birlik,beraberlik,dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs,Türkiye'de ilk kez 1923'te resmi olarak kutlanmıştır. 2008 yılı Nisan ayında “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verilerek, 22 Nisan 2009 tarihinde de TBMM'de kabul edilen 5892 sayılı yasanın 27 Nisan 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile, 1 MAYIS resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

1 Mayıs’ın, tarihi anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanması temennisiyle; başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün Dünyada ve ülkemizde ekmek için  emek veren, alınteri döken ve bu uğurda can veren(rahmetle), canlarımızın “Emek ve Dayanışma Günü”nü kutluyoruz.

Hiçbir işte istikbal yoktur, çünkü "İSTİKBAL;" işe sahip olan kişinin elindedir. Hepinizin, hepimizin  istikbali açık ve 1 Mayıs'ı kutlu olsun…

Nazime DUMAN ASLAN

nazdumanaslan@habermalatya44.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01May
23Nis

NİCE 101. YILLARA

15Nis

SANAT HAYATIN DÜRÜSTLÜĞÜDÜR

01Nis

1 NİSAN

18Mar
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ