19 MAYIS 1919’ un Baş aktörleri ve “GENÇLİK”


19 Mayıs 1919 tarihinde hedeflenen gayeyi ve çağımıza yansımalarını anlayabilmek için; 19 Mayıs 1919 öncesini ve Milli Mücadelenin doğmasına  sebep olan o dönemin içinde bulunduğu şartları çok iyi bilmek ve incelemek lazımdır. Niyetim tarih dersi vermek değil.  Zira içinde bulunduğumuz çağ, bize  sınırsız kaynaklar sunacak teknolojiye ve vasıtalara sahip. Ancak burada en önemli ayrıntı, kirli ve yanlı olmayan, şeffaflık  ahlakına  ve iz'anına bürünmüş idraklerin yazdıklarını okumaktır.  
         Bir ülkenin özgürlüğü adına mücadele veren lider ve onun yanında ona kalbiyle, canıyla  ve ruhuyla omuz  veren herkes, ÖZGÜRLÜK duygusunun hakikatini, özünü içinde yaşayanlardır. Özgürlük, ve Hürriyet kavramlarını özünde yaşayamayan ve idrakine varamayan, ÖZGÜRLÜK İÇİN SAVAŞAMAZ.  
          İşte o mümtaz insan, Türkiye  Cumhuriyeti'nin  kurucusu Başkumandan,  büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk,   15 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile ''rota Karedeniz'e '' diye verdiği emirle, Milletimizin kaderini değiştiren 19 Mayıs 1919 da,  bizlere özgürlüğü armağan etmiştir.  Bizler o yıllarda, nice canlara mal olarak elde edilmiş olan özgürlüğün, demokrasi,  ve Cumhuriyet kazanımlarının, vatanımızın aydınlık geleceğe yol alması ve bekası için, ne kadar önemli olduğunun bilincine varmalıyız ki, gençliğimizi de bu bilinçle yetiştirebilelim. Yaşanmayan bir kavram yaşatılamaz. Yani Kemalistlik ve devrim ilkeleri yaşanmadan yaşatılamaz. Tıpkı sevgi, adalet ve paylaşma nedir bilmeyenin ve yaşamayanın, bu kavramları hayata geçiremeyeceği gibi.
   Gençlik bizim geleceğimizdir. Bugün onlara güvenemiyenler varsa, dönüp sebebini kendilerinde aramalıdırlar. Değişmez bir yasa vardır. Karşılıklı  alma ve verme yasası. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bu güzel ülkenin gençlerine güvendi ve 19 Mayıs'ı onlara armağan etti. Gençlerimizden de bugünün önemini  tüm benliklerinde hissetmeleri ve geçmişten bugüne uzanan tarihi birikimlere, köklere vefada olarak,  gururla, cesaretle, onurlu duruşla  ve çalışarak Türkiye Cumhuriyeti' ni  aydınlık yarınlara taşımaları beklenilendir.
        Başta bu bayramın baş aktörleri ve geleceğimiz olan gençlerimiz olmak üzere, bu aziz vatan topraklarında yaşayan ve kendini, bu vatana ait hisseden herkesin 19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Özgürlük ve diğer kazanımları bizlere hediye eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve özgürlük mücadelemizin bütün kahramanlarını, sonsuz rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.  ZSÖ

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 7

 • Hale Güneş | 24 Mayıs 2021 07:04

  Özgürlük ve 19 Mayis arasında kurduğu bağı güzel anlatan arkadaşım, kalemin ve firçan hiç durmasın hep yaz , cız

 • dkapkıner | 22 Mayıs 2021 12:32

  Tebrik ediyorum.

 • Kiymet Vatansever | 21 Mayıs 2021 21:07

  Seval hanım benim arkadaşim . Yüregi güzel duygulari yazilarindan da güzel . Canim yuregine kalemine sagalik ????????????????????????????????????????

 • H.Sinan Atay | 21 Mayıs 2021 20:02

  Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık yarınlara taşıyan, özgürlük ve hürriyet kavramlarını hakkıyla özünde yaşayan, kirli ve yanlı olmayan, şeffaflık ahlâkına ve iz'anına bürünmüş idraklerin, gençlerin ve bu hissiyatı paylaşan herkesin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

 • Diler Milli | 21 Mayıs 2021 18:46

  Yine ilham veren müthiş bir bakış açısı. Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe güvenmesi vizyonunun nasıl akılcı olduğunun bir göstergesidir. Teşekkür ederiz...

 • Diler | 21 Mayıs 2021 18:43

  Yine ilham veren müthiş bir bakış açısı. Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe güvenmesi vizyonunun nasıl akılcı olduğunun bir göstergesidir. Teşekkür ederiz...

 • Bülent Kapkıner | 21 Mayıs 2021 14:57

  Hocam bizimle olduğunuzu bilmek mutluluk verici. Kaleminize sağlık. Teşekkürler

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ